Peronospora vinske trte (Plasmopara viticola) je najpogostejša bolezen v slovenskih vinogradih. Bolezen napada v toplem in deževnem vremenu.
Kdaj se zgodi primarna in kdaj sekundarna okužba?
Primarne okužbe se začnejo, ko spore, ki prezimijo na tleh, napadejo liste.
Ko poganjki dolgi vsaj 10 cm in pade najmanj 10 mm padavin ter temperatura v zadnjih 24 urah ne pade pod 10 °C. Ko spore okužujejo iz lista na list, govorimo o sekundarnih okužbah.
Kakšni so znaki okužbe?
Peronospora napada vse zelene dele rastline: cvetove, grozdne jagode, vitice, poganjke posebno pa listje. Odvisno od inkubacijske dobe, starosti lista in zračne vlage, so poškodbe vidne v obliki oljnih peg ali madežev nepravilnih oblik, rumene do rjave barve. Poškodbe so omejene z listnimi žilami. Sporulacija glive je vidna v obliki bele plesnive prevleke na spodnji strani lista. Ko je zračna vlaga blizu 80odstotkov, se pojavijo oljne pege, če pa zračna vlaga doseže mejo 100 odstotkov, bolezen izbruhne v obliki belih plesnivih prevlek. Močna okužba povzroči rjavenje in propadanje listja, lahko tudi izgubo listja sredi rastne sezone. Okužba se lahko pojavi tudi jeseni, a takrat zaradi nižjih temperatur ne povzroči pomembnejše škode. Rastni vršički postanejo zaradi napada glive najpjrej prevlečeni s plesnivo prevleko, nato pa porjavijo in se posušijo. Podobni simptomi so na kabrnkih, viticah, listnih pecljih. Posebno nevarna je peronospora, ko napade cvetove, saj lahko zaradi okužbe odpadejo ali se posušijo. Gliva napada tudi grozdne jagode (do voščenega oprha konec julija, začetek avgusta). Lahko pa do jagode okužba prodre skozi pecelj, ko je zelen in ima odprte listne reže. Takrat grozdne jagode vijoličaste barve in na prerezu rjave. Jagode nato porjavijo in odpadejo oziroma odpadejo celi grozdi.
Poskrbimo za zaščito
To so vse dovolj zaskrbljujoči razlogi, zaradi katerih je nujno potrebno trto obvarovati z ustreznimi fungicidi. Najbolj bomo učinkoviti s preprečevanjem primarnih okužb. Prva škropljenja opravimo s široko delujočimi dotikalnimi fungicidi. Škropljenja ponavljamo v primernih razmikih glede na prirast vinske trte in vremenske razmere ter ob enem upoštevamo napotke svetovalne službe. Ko je možnost nastanka bolezni velik in prirast mladik močan, škropimo pogosteje. Takrat je za varovanje trte bolje uporabiti pripravke z delno sistemičnim ali sistemičnim delovanjem. Oglasite se v naši apoteki, kjer vam bomo pomagali izbrati fitofarmacevtska sredstva.