To vprašanje ste si zagotovo postavili, če je čas za nakup nove ali pa razmišljate o zamenjavi. Je prava izbira za vas ročna, električna, bencinska, morda celo vrtni traktor ali pa kar robotska kosilnica? Katero kosilnico izbrati? Mi vam ponujamo nekaj izhodišč, da se boste lažje odločili.
Ali radi kosite?
Morda je to skorajda najpomembnejše vprašanje. Če ne, vam je morda celo nakup kosilnice malce odveč in si želite kosilnico, ki bo delala namesto vas in ne bo zahtevala pretiranega vzdrževanja. Seveda pa nam ponavadi samo zmanjkuje časa za košenje. V tem primeru razmislite o traktorski kosilnici ali robotski.
Traktorska kosilnica ...
... je seveda dobra izbira, če urejate večje travnate površine. Ampak to ni edini razlog za nakup vrtnega traktorja. Ti imajo tudi daljšo življenjsko dobo v primerjavi z električno ali motorno kosilnico, zato se strošek nakupa z leti povrne.
Kosilnica za majhen vrt
V tem primeru je dobra izbira ročna ali električna kosilnica. Električne kosilnice so sicer manj močne kot bencinske, so pa zato bolj ekološke. Z njimi boste lahko obvladovali res manjše travnate površine. Če ste ekološko osveščeni, pa bo zagotovo najboljša izbira za vas akumulatorska oziroma baterijska kosilnica, robotska ali ročna, ki deluje na pritisk s hojo.
Kosilnica za večje površine
Večje površine boste lažje pokosili z bencinsko oziroma motorno kosilnico ali robotsko. Pri večjih površinah je dobro, da ima kosilnica močnejšo in robustnejšo konstrukcijo. Če imate veliko ovir pri košenju (drevesa, rože ipd.), je boljše, če je kosilnica ožja oziroma okretnejša. Bolj ko je teren odprt, širša je lahko kosilnica. Če pa imate strm teren, bo dobra izbira samohodna kosilnica. Kosilnice z najlonsko nitko oziroma motorne kose so idealne za košnjo težko dostopnih delov vrta in za odstranjevanje visokih rastlin. Več o motornih kosah si preberite tukaj. Za košenje robov uporabite ostre ročne, električne ali motorne škarje.
Kakovost kosilnice se vidi na travi
Morda vam bo pri odločitvi pomagal tudi podatek, da je pomemno, kako kosilnica reže travo. Namreč največjo kakovost reza dosežeto z nekoliko dražjimi vretenastimi kosilnicami in z robotskimi. Po košnji s kosilnico z ustrezno naostrenimi rezili se trava namreč hitreje obnavlja in je tudi po košnji lepša. Pozorni bodite tudi na to, da ima kosilnica ustrezno velika kolesa, da se z njo lažje premikate po zelenici in da z njimi ne trgate travnatih bilk.
Kositi s košem ali brez njega?
Pri nakupu kosilnice bodite pozorni tudi na koš. Če trave ob košnji ne poberemo dovolj hitro, bo začela gniti in smrdeti. Velikost koša ni zelo pomembna, oziroma bolje je, da ni prevelik, saj lahko, ko je poln, prevrne kosilnico, če je v njem mokra trava. Pomembno je, da ima koš dovolj odprtin, da ob polnjenju s travo izhaja zrak. In da je preprost za snemanje in praznjenje.
Če kosite brez koša, je potrebno v enem dnevu površino pregrabiti in odstraniti travo. Razen če kosite na dva do tri dni. V tem primeru pokošena trava lahko služi kot zastirka in gnojilo. Slabost košnje s košem je ta, da se manjšajo humusna plast in hranilne snovi v zemlji, tako da je potrebno dodatno bogatenje trate z minerali. Problem pa lahko nastane tudi, če ne veste, kam z odvečno travo. To je še posebej pomembno vprašanje, če kosite večje površine.
Kaj pa mulčenje?
Pri mulčenju noži kosilnice, ki so lahko nekoliko drugače oblikovani kot za košnjo s stranskim izmetom, popolnoma sesekljajo pokošeno travo. Prednosti mulčenja je za večino ljudi več kot slabosti. Potrebna je razmeroma pogosta košnja (lahko tudi enkrat na teden!), poleg tega pa je enkrat ali dvakrat letno potrebno zračenje trate. Po mulčenju je trava gostejša, hranilne snovi ostajajo na trati, s praznjenjem koša ni nobenega dela, pokošena trava sploh ni vidna na zelenici (če ste jo kosili dovolj pogosto). Košnja z mulčenje se najbolj obnese na večjih zelenih površinah. Če pa želite imeti "angleško trato", potem raje imejte kosilnico s košem.
Kje boste našli pravo kosilnico za vas? Pridite k nam
V naših trgovinah na Dobrovi in v Krškem si lahko ogledate vse naše različne modele, potipate ročaje in malce zapeljete kosilnico med policami, da dobite občutek. S prodajalcem snemite koš oziroma lovilno košaro in si poglejte kosilnico, če bo uporaba za vas dovolj enostavna. Seveda pa vam bomo pomagali tudi z nasveti, da bomo našli najbolj primerno kosilnico za vas. Poskrbimo pa tudi za servis! Vse pri nas kupljene vrtne kosilnice, vrtne traktorje in motorne žage ter rezervne dele zanje, lahko servisirate v delavnici, ki se nahaja v neposredni bližini našega vrtnega centra. Naši mehaniki redno izpopolnjujejo svoje znanje na šolanjih, ki jih organizirajo proizvajalci strojev.