Novembra je še skrajni čas za zadnja dela na prostem. Poberimo zadnje plodove in poskrbimo za zaščito rastlin pred zimskim mrazom. Temperature pod ničlo niso v novembru nič neobičajnega. In kakšna opravila nas čakajo?
Sadovnjak
Poberemo še zadnje plodove. Kakiji, kiviji in mandarine so med plodovi, ki jih pobiramo zadnje. Kar nekaj časa jih lahko hranimo na hladnem. Iz teh sadežev pa lahko pripravimo tudi odlične marmelade ali pa jih posušimo.
Obnovimo sadovnjak. Vse dokler zemlja ne pomrzne je še čas za sajenje dreves in grmovnic. Z jesenskim sajenjem pridobimo eno rastno sezono.
Preprečimo škodljivcem prezimovanje. Na debla nalepimo trakove, na katere se ujamejo škodljivci, ko se spuščajo v svoja zimska prebivališča v zemlji.
Pograbimo listje. Ne pozabite, da bo iz jesenskega listja v kompostniku do spomladi nastalo odlično gnojilo.
Zaščitimo drevesa. Uporabimo mrežo, kartone, smrečje ali koruznico, da preprečimo škodo, ki jo lahko povzroči divjad.
Škropimo. Opravimo lahko preventivno škropljenje z bakrovimi pripravki.
Zelenjavni vrt
Poberimo zelenjavo. Korenje, pesa in zelena so pripravljene na skrbno hrambo. Tudi por, zelje in ohrovt je treba pobrati. Z brstičnim ohrovtom pa le počakajte na zmrzal, saj bo plod bolj okusen.
Zaščitimo prezimne solate. Če nimate tople grede ali tunela, uporabite kopreno. Ob hudem mrazu lahko uporabite tudi dva sloja koprene s 15 centimeterskim vmesnim razmakom.
Posadimo česen. Anka ali ptujski sta tisti dve sorti, ki ju lahko sadimo še vsaj do sredine novembra.
Izdelajmo visoko gredo. Tako bo pripravljena na uporabo že v naslednji sezono.
Okrasni vrt
Sadimo trajnice. Sadimo trajnice, grmičke in okrasna drevesa.
Zasnujemo spomladanske gredice. Novembra posadimo spomladanske čebulnice, tako bodo naše gredice spomladi bujne in cvetoče.
Poskrbimo za ribnik. Vodne rastline prenesemo na prezimno mesto. Odstranimo listje. V ribnik položimo žogo, da ne bo zmrznila celotna gladina, ter vodnim živalim zagotovimo kisik.