Semenski krompir bo prinesel obilo pridelka, če bodo poleg rasli dobri sosedi. Med dobre sosede, poleg katerih bo krompir dobro uspeval, je zelje, fižol, koleraba ali špinača.
Krompir sadimo, ko se tla ogrejejo na 9 stopinj Celzija. Minimalna temperatura tal za kaljenje je od 8 do 10 stopinj. Optimalna temperatura za kalitev pa je od 15 do 16 stopinj. Priporočamo vam, da s sajenjem ne prehitevate. Bolje je počakati na optimalne razmere.
Krompir je priljubljena vrtnina, ki jo pogosto sadimo na vrtovih, vendar je pri njegovi pridelavi pomembno upoštevati sosedske rastline. Pravilna izbira sosedov lahko izboljša rast, zmanjša težave s škodljivci in pripomore k boljšemu pridelku.
Med dobre sosede tako spadajo tako tudi bob, artičoke, ohrovt, hren in špinača. Tudi jagode, sladka koruza, peteršilj in špinača so dobri sosedi krompirja.
Pomembno je, da se držimo osnovnih pravil vrtnarjenja. Če želite optimalno količino pridelka, vam odsvetujemo, da poleg krompirja sadite čebulo, paradižnik, kumare, rdečo peso, buče, bučke, sončnice ali zeleno.
Predlagamo vam, da menjate mesta rasti krompirja na vaše vrtu. Ne sadite ga vsako leto na isto mesto. Na ta način boste zmanjšali možnost bolezni in izčrpavanje tal. Z upoštevanjem dobrih sosedov bo vaš krompir bolj zdrav in rodoviten!
Krompirjeva plesen je ena najnevarnejših bolezni krompirja, ki lahko močno zmanjša pridelek. V zgodnji fazi rasti ranega krompirja še nima idealnih pogojev za razvoj, zato največjo škodo običajno povzroča pri poznih sortah.
Bolezen namreč povzroča gliva Phytophthora infestans. Omenjena gliva lažje okuži manj odporne in pozne sorte krompirja. Krompirjeva plesen se sicer hitro širi in zdesetka pridelek.