Na vrtovih so se poleti razbohotila številna zelišča. Nekatera so odlični dodatki jedem, spet druga nam pomagajo krepiti imunski sistem. Po koncu rastne sezone pa je potrebno poskrbeti, da bodo zelišča v mrzlih mesecih uspešno prezimila.
Veliko vrst zelišč je prezimnih, a najpomebnejše je, kje zelišča gojite. Če so to posode in korita, so rastni pogoji drugačni, kot če rastline gojite na vrtu.
Zelišča, ki so dobro prezimna tako v vrtu, ali pa v posodah, so na primer: žajbelj, šetraj, vse vrste timijanov, plahtica, pelin, drobnjak, razne vrste mete, origano. Tudi navadna sivka je prezimna, le da moramo paziti, da prst ni preveč namočena oziroma, da voda odteka iz posode. Zlasti pozimi je to zelo pomembno.
Na vrtu so v pravi legi prezimni tudi lovor, rožmarin, pehtran, laški smilj. Če zelišča gojimo na vrtu, preko zime nimamo veliko dela z njimi. Spomladi lahko nekatere vrste samo nekoliko porežete in očistite ter dodate kompost, oziroma organsko gnojilo.
Rastline, ki rastejo v posodah, samo občasno zalijemo, da je zemlja rahlo vlažna. Večina zelišč ima raje zelo odcedna tla.
Če v loncih gojite nekatere bolj občutljive zimzelene vrste (npr. rožmarin, lovor), vam svetujemo, da jih preko zime umakne v zavetje.
Nekatere vrste zelišč pa je potrebno obvezno pospraviti v notranje prostore (limonska trava, citronska verbena, ...). Spomladi rastline po potrebi presadite, ali pa jim samo dodajte nekaj organskega gnojila.
V primeru dodatnih vprašanj o vzgoji in negi zelišč so vam v vrtnem centru Eurogarden Dobrova pri Ljubljani in Eurogarden Krško vedno na voljo naši izkušenji vrtnarski strokovnjaki.