Po vročem poletju je spet tu september. Dnevi se krajšajo, zato bo potrebno pohiteti še s pobiranjem preostalega pridelka, ki nam je zrasel na vrtovih in v sadovnjakih.
V naravi se prav tako že vidijo prvi jesenski znaki, listi so se pričeli odevati v jesenske odtenke in počasi začenjajo odpadati.
Je letos dobra letina? V povprečju se lahko strinjamo, da je na vrtovih zraslo kar precej pridelka. Septembra tako pobirate razno zelenjavo na vrtu, svetujemo pa vam tudi, da pogosteje odstranjujete odmrlo listje, da v vlažnem vremenu ne začne gniti. S tem boste namreč preprečili ustvarjenje ugodnih pogojev za razvoj glivičnih bolezni.
Paradižnik, paprika, feferoni in kumare letos še vedno zorijo in jih imamo v izobilju, izkopati bo potrebno tudi pozni krompir. Zdaj je čas, da poberemo korenček, čebulo, rdečo peso, kapusnice …
Na izpraznjena mesta posejte blitvo, špinačo, motovilec in zimsko solato. Posadite tudi zimski česen in čebulček – majski srebrnjak. Prazna mesta na vrtu posejte z rastlinami za zeleno gnojenje: facelijo, mešanico oljne redkve, bele gorjušice in metuljnic ali krmno ogrščico. Seme teh rastlin hitro raste in razvije obilno zelene mase, ki jo jeseni ali spomladi zadelamo v tla in s tem izboljšamo njihovo rodovitnost in tla lepo zrahljamo.
V vinogradu gre trgatev že proti koncu. Na trgatev se je potrebno predhodno dobro pripraviti. Potrebujete razna vedra, kadi različnih prostornin, vinske posode, mline, preše, črpalke, škarje za obrezovanje, …
Svetujemo vam, da pripravite tudi potrebno količino kvasovk, hrane zanje in enoloških sredstev, zlasti kalijev metabisulfit (vinobran), ali raztopino žveplove kisline. Pomembno je spremljanje parametrov grozdja, predvsem sladkorja, ki jih pomerite z ročnim refraktometrom.
Verjamemo, da v jesenskem sadovnjaku z velikim veseljem obirate sadje, ki ste ga čez sezono negovali in zanj skrbeli. V tem času vplivate na pridelek v naslednjem letu. Po obiranju pograbite in odstranite listje.
Ko vse listje odpade preventivno poškropite z bakrenim pripravkom. Na drevesu so možne tudi mehanske poškodbe, bodisi razne rane, poškodbe od obrezovanja in toče. Vsa drevesa dobro preglejte ter sveže rane premažite s cepilno smolo.