Novembra se narava popolnoma umiri. Nočne temperature se spustijo pod ledišče, zato poskrbimo za zmrzalno občutljive rastline (oleandri, citrusi, palmovke, kakteje ...). Poleg tega je pomembno, da rastline pregledamo, očistimo in po potrebi škropimo še preden jih odnesemo v notranji prostor.
Zdaj je skrajni čas, da novembra zaključimo s pobiranjem plodov. V tem času oberemo pozne sorte kivija.
Dokler zemlja ne bo zmrznila je še vedno čas za sajenje vseh vrst okrasnih rastlin in sadnega drevja. Če sadno drevje posadimo v jeseni, pridobimo eno rastno sezono. Tako lahko sadike začnejo z rastjo spomladi takoj, ko nastanejo ugodni pogoji za rast.
Listje je zdaj že skoraj povsem odpadlo, zato ga bo zdaj potrebno pograbiti. V odpadlem listju, ki se ne pograbi, namreč lahko prezimijo bolezni in škodljivci. Listje lahko kompostiramo. Drevesa lahko pognojimo s kompostom, ki smo ga pripravili že prej. Kompost posujemo tudi okoli grmičkov jagodičevja za boljšo rast v prihodnji vrtnarski sezoni.
Na debla namestimo lepljive trakove na katere se bodo ujeli škodljivci, ki se bodo spuščali po deblu proti zemlji, kjer prezimujejo. Čas je tudi za preventivno škropljenje z bakrovimi pripravki. Ne pozabimo zaščititi sadna drevesa pred divjadjo in zajci.
Če se nismo odločili za ograjo cele parcele, lahko zaščitimo posamezna drevesa z žičnatimi mrežami, kartoni, smrečjem ali pa sadike obdamo s koruznico.
V novembru še vedno lahko sadimo trajnice, grmičke, okrasna drevesa. Zimzelene rastline, ki jih posadimo jeseni ne pozabimo zaščititi pred zimsko sušo.
Še vedno lahko posadimo tudi spomladanske čebulnice, čistimo grede in jih zastiramo s kompostom. Če je trava na okrasnem vrtu višja kot 5 cm jo lahko pokosimo in z pokošeno travo zastiramo pod grmički ali pa jo odložimo na kompostni kup.