Narcise, tulipani, hijacinte in druge spomladi cvetoče čebulice potrebujejo določeno obdobje nizkih temperatur, da začno poganjati. In čas od konca septembra do novembra oziroma do zmrzali je idealen za sajenje spomladanskih čebulic.
-
Pri sajenju upoštevamo navodila na embalaži, glede na globino sajenja in višino rasti. Na splošno velja pravilo: čebulico posadimo približno dvakrat globlje od njene velikosti.
-
Sadimo jih v skupine, da pridejo čebulice bolj do izraza, v odcedno zemljo. Z izjemo tulipanov veliko večino spomladanskih čebulnic sadimo za več let na isto mesto.
- V zemlji jih lahko pustimo več let. Ko začnejo slabše cveteti, je to znamenje, da jih je treba razsaditi. Zemlje ni potrebno rahljati, le vsako leto po cvetenju rastišča je potrebno zemljo pognojiti z mineralnim gnojilom, da si čebulice opomorejo.
-
S kombiniranjem različnih čebulnic in pravilno izbiro barv lahko spretni vrtnar ustvari zanimive, dolgo cvetoče kombinacije.
-
Če imate možnost, kupite posamične čebulice, ne zapakiranih, da lahko izberete najlepše oziroma najbolj zdrave. Debelejše so, lepši bodo cvetovi. Zunanji luskolist naj bo nepoškodovan, čebulica tudi ne sme imeti sledi plesni ali pikic in mora biti trda. Do sajenja jih shranimo v hladni, a suhi kleti (ne v polivinilasti embalaži).
Katere bodo krasile vaše vrtove? Jarice, zvončki, žafrani, vetrnice, narcise, tulipani, hijacinte?