Rastline v juniju bujno rastejo. Ravno tako pa tudi pleveli. Kako poskrbimo zanje, da nas bodo razveseljevale v vsej svoji lepoti?
-
Pleveli odstranjujemo fizično z okopavanjem ali pa v ta namen uporabimo herbicide.
- Pogostemu okopavanju se lahko izognemo, da tla okrog rastlin prekrijemo z različnimi zastirkami. Lahko uporabimo lubje, lesne sekance, kamenje ali črno folijo proti plevelom. Najbolj naravno in estetsko deluje lubje.
Prekrita tla z zastirko: preprečujejo rast plevelu, preprečujejo preveliko izhlapevanje vode iz tal, greda deluje naravno in lepo.
- V tem mesecu ne smemo pozabiti na škropljenje vrtnic. Najpogostejši škodljivci so listne uši in gosenice, med boleznimi prevladujejo pepelasta plesen, rja in črna listna pegavost. Proti boleznim moramo ukrepati, preden se pojavijo. Za pravilen izbor fitofarmacevtskih sredstev se lahko oglasite v naši apoteki, kjer vam bomo ustrezno svetovali.
- Vrtnicam po cvetenju poganjke skrajšamo za 2 do 3 liste oz. očesa.
- Na cvetličnih gredah očistimo spomladi cvetoče vrste in naredimo prostor za poletne cvetlice. Spomladanske rastline povežemo v šope, tla pognojimo in rahlo prekopljemo. S tem je greda pripravljena na poletno cvetenje.
-
Pognojimo tudi vrtnice.
-
Rododendronom in azalejam odstranjujemo semenske nastavke, da bodo prihodnje leto bujnejše cveteli.
-
Odcvetele trajnice izkopljemo in razdelimo.
- V tem času obrezujemo žive meje. Oblikovane žive meje obrezujemo konec meseca junija, ko se rast poganjkov ustavi.
- Visokim trajnicam postavimo oporo.